16 sahada ruhsat başvurusu vardı, köylüler 8 katılım toplantısını yaptırmadı

16 sahada ruhsat başvurusu vardı, köylüler 8 katılım toplantısını yaptırmadı

Denizli’nin Tavas ve Kale ilçelerine bağlı 8 köyde 4 gün içinde gerçekleştirilmek istenen 8 halkın katılımı toplantısı köylülerin tepkisi üzerine gerçekleştirilemedi. Tavas’ın Ovacık, Nikfer, Horosanlı, Gümüşdere, Damlacık, Dereağzı köyleri ile Kale’nin Karayayla ve Koçarboğazı köylerinde mermer ocağı kurmak isteyen özel işletmeye vatandaşlar karşı çıktı, köylerinde mermer ocağı istemediklerini ifade etti.

16 BİN DÖNÜM RUHSAT ALANI
Bölgede kurulmak istenen 16 mermer ocağının toplam 16 bin dönüm tarım ve ormanlık alanı kapsaması planlanıyor. Yıllık 28 milyon metreküp mermer üretimi gerçekleştirecek mermer ocaklarının yerleşim merkezlerine 90 metre ile 3 kilometre arasında uzaklıkta olduğu öğrenildi. İşletmeleri 10 ile 40 yıl arasında kiralanacak işletmelerin bölgedeki kısıtlı su kaynaklarını kullanacak olması köylüleri harekete geçirmişti. Ayrıca Gümüşdere Köyünde ÇED gerekli değildir kararı verilen bir maden sahası için vatandaşlar iptal davası açtı.

HALK DAYANIŞMA GÖSTERDİ
Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çellıca SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Tavas ve Kale’deki ilgili mahalle muhtarları ve halk işbirliği ve dayanışma içinde süreci takip etti. Hayvancılık yapılacak alanların ve orman alanlarının tahrip olacağı, bölgede zorunlu göçü doğuracağı bu girişime karşı çıktılar. Bu insanların başka gidecek yeri yok. Vatandaşlar havasına, toprağına, suyuna ve ormanlarına sahip çıktılar” diye konuştu.