Aile Bakanı Derya Yanık hakkında suç duyurusu

Aile Bakanı Derya Yanık hakkında suç duyurusu

23 Nisan’da makamını sembolik olarak devrettiği 10 yaşındaki çocuğun devlet koruması altında olduğunu açıklamasından sonra büyük tepki çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık hakkında suç duyurusunda bulunuldu. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı müracaatta Bakan Yanık’ın ‘Görevi İhmal, Görevi Kötüye Kullanma, Göreve İlişkin Sırrın Açıklanması ve Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme’ suçlarını işlediğini öne sürdü, bakanın yargılanmasını istedi.

“KİŞİSEL HAKLARA SALDIRI VAR
Karaca dava dilekçesinde Çocuk Koruma Kanunu’na göre kimliğinin başkaları tarafından belirlenmemesine yönelik önlemler alınması gerektiğini hatırlatarak; “Kurumlarda kalan çocukların özel yaşam alanları olup özel hayatının gizliliği, mahremiyeti dikkate alınarak çocukların nerelerde barındırıldığı toplum ile paylaşılmaz. Yani bu evlerin adresleri, evlerde hangi çocukların kaldığı bilgileri gizlidir. Bu çocuklar korunma ihtiyacı olan çocuklardır. Suça sürüklenmiş, suç mağduru olmuş veya sokakta yaşamaması için hakkında bakım tedbiri alınmış çocuklardır. Kurumlarda barınan çocukların kişisel verilerin paylaşılmaması son derece önemlidir. Bu çocuklar hali hazırda örselenmiş, kırılgan, çoğunlukla mağdur durumdaki çocuklardır… Gizliliklerinin ihlal edilmesi kişisel haklarına saldırmak anlamına gelmektedir” ifadelerine yer verdi.

“YAPILAN ÇOCUĞUN HAKLARINA SALDIRIDIR”
Bakan Yanık’ın koruma altındaki çocuğa makamını devretmesinin çocuğun haklarına yönelik saldırı olduğunu belirterek, “Küçük çocuğun devlet korumasına alındığı bilgisi kişisel veridir. Bu durumun hukuka aykırılığını bilmesinin zaruri olduğu görevde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, kişisel veri niteliğinde bulunan bilgilerin çocuğun ailesinin rızası dışında başkalarınca öğrenilmesine neden olmuştur” diye konuştu.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.