Asgari ücretin altında kazanan esnaf kuryeler kontak kapattı

Asgari ücretin altında kazanan esnaf kuryeler kontak kapattı

Denizli’de Aras Kargo firmasında kendi araçlarıyla kiralama yöntemi ile hizmet veren esnaf kuryeler isyan etti. Akaryakıt zamları ve diğer maliyetleri yükselen kuryeler ay sonunda kazançlarının asgari ücretin de altında olduğunu öne sürdü. Çalıştıkları firmadan anlaşmalarında iyileştirme isteyen kuryeler hep birlikte önce Denizli-Antalya karayolunda daha sonra da şehrin sokaklarında araçlarıyla tur atarak seslerini duyurmaya çalıştı. 2. Ticari Yol ve Bayramyeri’nde vatandaşların meraklı bakışları arasında korna çalarak tepki gösteren kuryelerin görüntüleri sosyal medyada büyük destek buldu.

“GEÇİNEMİYORUZ”
SÖZCÜ’ye konuşan kuryeler, “Biz kendi aracımız ile kendimiz çalışıyoruz.  Şirketten kargo başına ücret alıyor ayrıca araçlarımız için günlük kira alıyoruz. Daha önce kazancımız bize yetiyordu. Fakat son dönemde maliyetlerin artmasından sonra ay sonunda  giderleri düştükten sonra kazancımız bir asgari ücretin de altında oluyor. Türkiye genelinde 700 esnaf kurye aynı sorunu yaşıyor. 4 bin liranın altında gelir elde ediyoruz. Bu parayla geçinemiyoruz. Parça başı ücretlere zam yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

FİRMA 75 KURUŞ ZAM YAPTI AMA…
Diğer yandan kuryeler sosyal medyada seslerini duyurmalarından sonra firmanın parça başına 75 kuruş zam yaptığını söyledi. Daha önce 2 lira 75 kuruştan taşıdıkları kargoları şimdi 3 lira 50 kuruşa taşıyacaklarını ifade eden kuryeler, “Fakat araç başına ödenen günlük kirayı kaldırdılar. Sonuçta zam almamış olduk. 1 Şubat’a kadar müsaade istediler. O tarihte tekrar konuşup durumu değerlendireceğiz” diye konuştular.