CHP kanun teklifi verdi, kırtasiye ve kıyafette KDV’nin yüzde 1’e çekilmesini istedi

CHP kanun teklifi verdi, kırtasiye ve kıyafette KDV’nin yüzde 1’e çekilmesini istedi

Yeni eğitim ve öğretim sezonu öncesi CHP kırtasiye ve giyimde KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi. TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın meclis başkanlığına verdiği teklifte, KDV kanununda değişiklik yapılarak yüzde 10 olan oranın yüzde 1’e çekilmesi istendi. Karaca kanun teklifinin gerekçesinde özellikle dar gelirli ailelerin okul masraflarını karşılamakta zorlandığını, halkın derin bir yoksullukla başbaşa bırakıldığını savundu.

 

‘280 BİN ÇOCUK EĞİTİM SİSTEMİNİN DIŞINDA’
Karaca gerekçesinde; “2023 Bütçe görüşmelerinde dönemin Milli Eğitim Bakanı, ilkokullarda 11 bin 654, ortaokullarda 28 bin 421, liselerde 240 bin 668, toplamda ise 280 bin 743 öğrencinin eğitim sisteminde bulunmadığı, kayıt dışı olduğunu açıklamıştır.  6-18 yaş grubu için zorunlu eğitim uygulayan bir ülkede bir çocuğun sistemin dışında kalması kabul edilemez iken toplamda okulda olması gereken 280 bin 743 çocuk eğitim hakkından mahrum bırakılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

‘VERGİLER ARTARKEN ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR’
Türkiye’de kaç öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldığının bilinmediğini savunan Karaca; “Kamunun kaynaklarından kaç öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldığı kamuoyu ile paylaşılmıyor. Ülke genelinde iğneden ipliğe her mal ve hizmette artan enflasyon oranlarından, kırtasiye ve giyim ürünleri de geçen yıla göre resmi rakamların üzerinde artış gösteriyor. KDV ve diğer dolaylı vergilerin gündemde daha fazla yer bulması, alım gücünün düşmesi ve ekonomik krizin toplumun geneline yayılması ile doğrudan ilintilidir. Ekonomik kriz nedeniyle alım gücünün düşmesinin yanında, özellikle dar gelirli aileler oldukça zorlu ekonomik koşullar arasında çocuklarını okula gönderirken zorlanmakta, okullaşma oranları artıyor gibi görünse de eğitim hakkından mahrum bırakılan çocuk sayısı güne artmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.