CHP’li kadınlar Bekilli’de halkın nabzını tuttu

CHP’li kadınlar Bekilli’de halkın nabzını tuttu

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Denizli İl Başkanı Ayşen Kocabay ve Yönetim Kurulu üyeleri, Bekilli ilçesinde incelemelerde bulundu. İlçe Başkanı Oğuz Damlı, Kadın Kolları İlçe Başkanı Çiğdem Gönç Demirci ve partili kadınlarla birlikte Bekilli pazaryeri ve esnafları ziyaret eden Kocabay, pandemi yasakları nedeniyle zor günler geçiren esnafların uğradıkları zararların karşılanması için hükümetin bir an önce gerekli tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

Esnaf ziyaretinin ardından Deşdemir Mahallesinde kurulan lavanta bahçesini ziyaret eden Kocabay, üreticilerden bilgi aldı.

AKP İktidarında çiftçilerin 20 kat fakirleştiğini, tarladan kaldırılan ürünün, maliyeti karşılamaz duruma geldiğini ifade eden Kocabay, “Her alanda üreten çiftçilere destek olmak zorundayız. Eğer bir ülke buğdayını, arpasını, mercimeğini, nohudunu, baklasını, canlı hayvanını, etini dışarıdan ithal ediyorsa o ülke iflah olmaz. Çiftçiler üretmek, ürettiğinin karşılığını almak zorunda. 2006’da çıkan kanun gereği çiftçiye her yıl milli gelirin en az yüzde 1’i oranında destek verilmesi gerekiyor ama verilmiyor. CHP İktidarında çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının faizleri silinecek. Çiftçiler sadece ana parasını ödeyecek. Çiftçilerin kullandığı mazottan vergi alınmayacak” diye konuştu.

Kekik ve Lavanta gibi katma değeri yüksek alternatif ürünlere yönelen üreticilere de destek olunması gerektiğini belirten Kocabay, “Üreticilerimiz, lavanta üretiyor ancak burada işleme tesisi olmadığı için çok düşük fiyatlara tüccara vermek zorunda kalıyor. Bu bölgedebir işleme tesisi kurularak, üreticilerin ürünlerini gerçek değerinde elden satmaları sağlanmalı” dedi.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.