Denizli’de CHP üç kamu görevlisi hakkında suç duyurusunda bulundu

Denizli’de CHP üç kamu görevlisi hakkında suç duyurusunda bulundu

Denizli’de CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum, 14 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili  seçimlerinde usulsüzlük yaptıkları gerekçesi ile üç kamu personeli hakkında suç duyurusunda bulundu. Denizli Adalet Sarayı’na giderek dilekçeleri teslim eden Horzum suç duyurusunda bulundukları kişilerden birinin sandık kurulu başkanı, birinin polis memuru ve birinin de belediye personeli olduğunu açıkladı.

 

‘SANDIK BAŞKANI PARTİ TEMSİLCİSİ GİBİ’
Seçimlerden kamudan bekledikleri güveni görmediklerini belirten Horzum, “Üç adet ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Maalesef suç duyurusunda bulunduğumuz kişiler kamu görevlileri. Hürriyet Ortaokulu’nda görev yapan sandık başkanı hakkında 7 ayrı tutanak tutuldu. Bu kadar işgüzarlık, bu kadar yandaşlık, bu kadar tarafgirlik olamaz. Sandık başkanlarının asli görevi atılan oyların tarafsızlığıdır ve milletin hür iradesinin sandığa yansımasını sağlamaktır. Ama iktidar partisinin bir çalışanı gibi, gidip başkalarının yerine oy kullanmaktan tutun, iktidar partisinin müşahidini yemin ettirmeden oraya oturtmuş, sandık görevlisi atamasına kadar yetkisi olmadığı konularda o kadar çok çalıştı ki kendisinden şikâyetçi olduk” ifadelerini kullandı.

 

‘BİR DAHA GÖREV ALMASIN’
Horzum bu kişinin ikinci tur seçimlerinde görev almaması için çalışacaklarını belirterek; “Pamukkale İlçe Seçim Kurulu’na gidip bu görevlinin bir an önce sandık başkanlığı görevinden alınmasını ve 28 Mayıs’ta görev yapmamasını sağlayacağız.  Aynı şekilde bu okulda kamu görevlisi polis arkadaşımız, oy kullanamaz ibaresine rağmen o sandıkta oy kullanmıştır. Emniyet Teşkilatı bu dönemde sınıfta kalmıştır. Sandıklar açılıp sayımlar yapıldıktan sonra oy çuvallarını ilçe seçim kuruluna teslimlerinde görevlileri almayıp çuvalları alıp biz götüreceğiz deme cesaretini göstermişlerdir. Bu tamamen hukuksuzdur. O gece bir çok uğraşlar verdik. Emniyet müdürü ile görüştük ve olması gerekeni sağladık” diye konuştu.

 

“ENGELLİ YERİNE OY KULLANDI’
Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hasta bakım hizmetleri biriminde görevli bir şoförün oy kullanmak için sandığa taşıdığı yaşlı ve engelliler yerine oy kullandığını kaydeden Horzum; “Necip Fazıl Kısakürek ilköğretim okulunda, büyükşehir belediyesine ait yaşlı bakım hizmetinde kullanılan bir araç, hastalarımızı engelli arkadaşlarımızı buraya taşıdılar. Oy kullanmalarına, iradelerinin sandığa yansımasını sağladılar.
Bu arkadaş getirdiği o hasta insanların, o hakikaten engelli vatandaşlarımızın yerine defalarca sandığa girerek, onların elinden alarak mühre kendisi oy basmıştır. Bir vatandaşımız ağlaya ağlaya anlattı. Kendi hür iradesinin dışında oy kullanılmıştır. Tek amacım vardı o da Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermekti. Bu şoför benim elimden mührü aldı gitti Recep Tayyip Erdoğan’a oy bastı diye orada hüngür hüngür ağlatmışlardır bu kardeşimizi. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için her türlü önlemimizi alacağız. Her türlü çalışmalarımızı yapacağız. Hiç kimseyi ağlatmaya, kimsenin iradesine müdahale etmeye kamu görevlilerinin hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.