İş dünyası isyan etti; “İhracat durma noktasına geldi”

İş dünyası isyan etti; “İhracat durma noktasına geldi”

Tektil kenti Denizli’de iş dünyası temsilcileri son dönemde artan Dolar karşısında endişeli. Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan kur istikrarsızlığı nedeniyle sanayicinin ihracat yapamaz duruma geldiğini söyledi. Urhan yaptığı yazılı açıklamada ekonominin sağlıklı işleyebilmesi için kur istikrarının temel unsur olduğunu ifade ederek; “Kurlardaki istikrarsızlık ticaret esnasındaki fiyat oluşumuna imkân vermediği için üretim, iç piyasadaki alışveriş ve dış ticaret durma noktasına gelmiştir. Mali kesimdeki işlemler beklemeye geçmiştir. Reel sektör ve mali sektördeki bu aksamalar, istihdam ve yatırımları olumsuz etkileyeceği gibi, gelir dağılımında da ciddi bozulmalar yaratacaktır. 23 Kasım’da şahit olduğumuz kur istikrarsızlığının sonuçları ekonominin işleyişini durduracak nitelikte olmuştur” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ”
Urhan iş insanları olarak önlerini göremediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:
* Bizler iş insanları olarak bu tabloda önümüzü göremiyoruz. Ekonomi biliminin gerekliliklerine uygun piyasa yönetimi anlayışının benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz.

* Ülkemizin, piyasa dinamikleri dışında, geçmişte denenen ve başarısız sonuçlar alınan yöntemler ile kaybedecek zamanının olmadığını düşünüyoruz.

* Yapılması gerekenler çok açıktır. Merkez Bankası başta olmak üzere kurumlarımızın bağımsızlığını yeniden tesis edecek hukuki düzenlemelerin yapılmasını, adil, şeffaf, hesap verebilir ve liyakat esaslı bir anlayış ile direnci artırılmış, öngörülebilir bir ekonomi politikasının hiç vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi talep ediyoruz.

*  Ülkemizin üretim ekonomisi temelli krizden çıkış yolculuğunda demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletini güçlendirmesi, güçler ayrılığını, denge ve denetleme mekanizmalarını yerli yerine oturtması, yargının tam bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünü tesis etmesi yani demokratik reformlar ile güven ve istikrarın yeniden sağlanacağını düşünüyoruz.

* Ülkemizin ekonomik ve demokratik reformlar ile yazacağı yeni hikâyede çözümün bir parçası olmaya hazırız. Memleketine ve topluma güvenen iş insanları olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Cevap bırakın