İYİ Partili Öztürk: Ulusal Süt Konseyi TÜİK’i de geçti, ince bir dokunuş yapmışlar

İYİ Partili Öztürk: Ulusal Süt Konseyi TÜİK’i de geçti, ince bir dokunuş yapmışlar

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatını 1 Ekim’den geçerli olmak üzere 7,5 lira olarak açıkladı. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM’de yaptığı basın toplantısında maliyet hesabına ince bir dokunuş yapıldığını, konseyin TÜİK’i aratmadığını söyledi. Süt fiyatının 15 Mayıs’ta da 7,5 lira olarak açıklandığına işaret eden Öztürk, “Fiyat hiçbir şekilde değişmedi. Yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein oranına sahip sütün litre fiyatı 7,5 lira olarak açıklandı. Sahadaki ortalama ise yüzde 3,2 yağ ve yüzde 2,8 protein. Bunun nedeni yem fiyatlarının yüksek olması. Hayvanlar yeterince beslenemiyor. Bu da verimi etkiliyor” ifadelerini kullandı.

 

‘TÜİK HESAPLARINA BENZİYOR’
Ulusal Süt Konseyi’nin yaptığı süt maliyet hesabının TÜİK hesaplamalarına benzediğini söyleyen Öztürk; “Bu değerlendirme nedense TÜİK’in hesaplarına benzer bir hesaplama olmuş. Sütün maliyeti 7 lira 10 kuruş olarak gösterilmiş. Buzağı fiyatını 5 bin lira olarak açıklamışlar ama yüzde 20 olan buzağı ölüm oranını katmamışlar. Bunun dışında karma yem, mısır silajı, yonca ve saman ile ilgili verilen birim fiyatları hem düşük hem de maliyet hesabı yapılırken kendileri ince bir dokunuş yapmış. Hesaplanırken işletme giderlerinin tamamı peşin satın alma kaydı ile yapılmış. 10 büyükbaş ve üstü işletmeler için geçerli bir hesaplama. Oysa ki, 10 baş altı olan küçük aile işletmeleri de var” diye konuştu.

 

‘SÜTÜN MALİYETİ 8 LİRA 30 KURUŞ’
Kendisinin 200 başlık bir işletmeye maliyet hesabı yaptırdığını belirten Öztürk; “Ben hesaplattım. Güncel yem fiyatları ile karşılaştırıldığında şu anda sütün litre maliyeti 8 lira 30 kuruş çıktı. Aynı şekilde Denizli KöyKoop Birliği’nin süt maliyet hesabı ise 8 lira 28 kuruş çıktı. Sütün gerçek maliyeti 8 lira 30 kuruş olmasına rağmen 7 lira 10 kuruş gösterilip 7,5 lira fiyat belirlenmesi üreticiyi mutsuz etmiştir. İlerleyen dönemlerde daha büyük sıkıntılar yaşanacağını birlikler açıkladı. Süt yem paritesi 0,9’lara düşmüş durumda. Ortalama 1,3 olması gerekir ki, bu toplama sütlerde 1,5’u bulmak zorunda. Yem fiyatları 18 proteinli yem için ton başına 6 bin 450 lira. 21 proteinli yem için 7 bin 268 lira. Buradan bile baktığınızda 1,3 parite ile 18 proteinli yemde 8 lira 40 kuruş, 21 proteinli yemde 9,5 lira gibi bir maliyet çıkıyor” diye konuştu.

‘ÇİĞ SÜT DESTEKLEME PRİMİ AÇIKLANMADI’
Çiğ süt destekleme primlerinin düşürüldüğünü işaret eden Öztürk, “Mayıs ayına kadar 1 lira olan destekleme primi Mayıs ayından sonra 20 kuruşa düşürülmüştü. Bakan şimdi de 50 kuruşa çıkaracakları müjdesini vermeyi düşünüyor. Geçen yılın yarısını bile çiftçiye müjde olarak açıklıyor. Tarım ve hayvancılıkta esas olan çiftçidir. Denizli’nin Baklan İlçesi’ne bağlı Çakırlar Köyü’nde geçen yıl 50 işletme vardı. Bu yıl işletme sayısı 7-8’e düştü. Kalan bu işletmelerde geçmişte 600 büyükbaş vardı. Şimdi 70-80’e düşmüş durumda. Kalanlar da satılık” ifadelerini kullandı.

 

‘400 BİN DİŞİ HAYVAN KESİLDİ’
Hem et hem de süt ile ilgili dengenin bozulmasından kaynaklı dişi hayvan kesiminin büyük ölçüde arttığını kaydeden Öztürk, “Denizli’de 19 Eylül tarihine kadar 2 bin 819 dişi 3 bin 882 erkek hayvan kesildi. Yüzde 42’lik dişi kesim oranı var. Bu çok yüksek. Et açığını kapatmak için damızlık koyun kesimlerini artırdınız. Büyükbaş için durum içler acısı. Vatandaş süt fiyatlarının yetersiz olması ve yem maliyeti nedeniyle dişi hayvanını kesmek zorunda kalıyor. Et Balık Kurumlarında şartlı kesimler yüzde 80 düzeyinde. Şartlı kesim tüberküloz ve brusella hastalığı nedeniyle kesilen hayvanların kesimidir. Üretici veterinerlerden hayvanın hasta olduğuna dair raporu hülle yoluyla alıp bu kesimi yapmak zorunda kalıyor. Diğer mezbahalarda artık doğurganlığa uygun değildir raporuyla bu kesimlerin yapıldığını söyleyebiliriz. Türkiye genelinde 400 bin büyükbaş dişi kesildi. İlerleyen dönemde hayvan sayısı ile ilgili çok büyük sıkıntılar olacak. Doldur boşalt yöntemi ile damızlık düğe ithalatının yolu açılacak. 5 yılda ancak toparlarız” diye konuştu.