Lura, deniz kaplumbağaları için suya indi

Lura, deniz kaplumbağaları için suya indi

Pamukkale Üniversitesi Su Altı Teknolojileri Takımı (PUSAT)’ın araştırma geliştirme projelerinden biri olan, bu yıl Teknofest’te insansız su altı sistemleri kategorisinde dereceye giren su altı keşif ve gözlem aracı Lura ilk kez doğal ortamda denendi.  Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) gözetiminde Dalyan’ın İztuzu sahilindeki deneme başarılı geçti. Yiğit Turgut Argıtlı, Metin Baydarakçı, Ertuna Özderya ve Yusuf Güngör tarafından tasarlanan ve açık denizde 100 metre derinliğe kadar inebilen Lura bölgedeki deniz kaplumbağalarının izlenmesinde kullanılacak.

 

‘8 MOTORU BULUNUYOR’
Sensörler ve kameralar yardımıyla su altında keşif gözlem amaçlı geliştirilen araç, su altı haritalama çalışmalarında da kullanılabilecek. Lura’nın 8 motora sahip olduğu ve her eksende hareket edebildiiği açıklandı. Araç kablo aracılığı ile aldığı görüntüyü yüzey istasyonundaki bilgisayara anlık olarak görüntü aktarımı yaparken 4 saat su altında kesintisiz çalışma ve veri kaydı yapma özelliğine sahip. Deniz kaplumbağalarının gizemli hayatlarını takip etmede Lura’nın önemli katkı sağlayacağını belirten DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska “Pusat Takımı’nın geliştirdiği cihazı deniz kaplumbağalarında nasıl kullanabileceğimizi test ediyoruz. Ekip, yuvaların veya kumsalın sıcaklığının, neminin kaydedildiği cihazlar gibi farklı cihazlar üzerinde de çalışıyor. Deniz kaplumbağalarının daha iyi korunabilmesi için bilimsel veri elde etme amaçlı bu cihazları bizim için geliştiriyorlar. Dolayısıyla biz de ileride bu geliştirilmiş teknolojileri burada kullanabileceğiz” diye konuştu.

‘400 TAKIM ARASINDA 4. OLDU’
PUSAT proje sorumlusu Metin Baydarakçı ise, “2019’da kurulan PUSAT Takımı, 4 kişilik bir ekipten oluşmaktadır. Kurulduğundan bu yana çalışmalarımızı insansız su altı teknolojileri kategorisinde yapıyoruz. TEKNOFEST 2023’te 400 takım arasından 4’üncülük derecesini elde ettik. İnsansız su altı otonom aracı geliştirmek üzere yolumuza devam ediyoruz. Aracımızın üretimi ilk etapta keşif ve gözlem amacıyla yapıldı. Daha sonra aracımızı çeşitli görevleri yapabilecek şekilde geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Deniz kaplumbağalarının ve deniz canlılarının daha rahat izlenebilmesi ve akademik çalışmaların yapılabilmesi adına çalıştıklarını söyleyen Yiğit Turgut Argıtlı ise çalışmaların daha kaliteli bir hale dönüşebilmesi için sponsor desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.