Menderes’ten sonra Dalaman: 5 kaynaktan kirletiliyor

Menderes’ten sonra Dalaman: 5 kaynaktan kirletiliyor

Uşak, Denizli ve Aydın’ın hem kentsel hem de endüstriyel atıkları ile kirlenen, sucul yaşamın tamamen sona erdiği Büyük Menderes Nehri’nin durumu ders olmadı. Ege ve Akdeniz bölgelerini birbirinden ayıran sınır olan 229 kilometrelik Dalaman Çayı da kirlilik nedeniyle gündemde. Çevreciler çayın Denizli sınırlarından başlayan kesiminde 5 ayrı kaynaktan kirletildiğini açıkladı. Aktivist İlhan Özcan ve Mustafa Ünal tedbir alınmazsa ileride Dalaman Çayı’nın da Büyük Menderes Nehri ile aynı kaderi paylaşacağını söyledi.

5 KİRLETİCİ TESPİT ETTİLER
Denizli’ni Acıpayam ilçesinde 5 ayrı kirletici unsur bulunduğunu söyleyen Özcan, “Acıpayam’ın kentsel atığının büyük bölümü arıtılıyor ama bu sisteme henüz bağlı olmayan üçte birlik bir bölüm var. Bu mahallelerin atık suları Dalaman’a karışıyor. Acıpayam’ın çevresindeki 11 beldenin suyu arıtılmadan yine Dalaman’a akıyor. Serinhisar tarafından gelen, kentsel ve endüstriyel atıklarla yüklü bir kirletici kaynak daha var. Ayrıca bir hayvan çiftliği ile bölgede bilinen bir fabrikanın atıkları da Dalaman Çayı’na boşalıyor” ifadelerini kullandı.

“KİRLİ SU İLE TARIMSAL SULAMA YAPILIYOR”
İlçenin Yeşilyuva beldesinin tüm kentsel atık suları arıttığını ve yeniden tarımsal sulamada kullandığını söyleyen Özcan, “Yeşilyuva’da arıtma tesisi yapıldı. Beldenin atık suyu burada arıtılıyor. Daha sonra tarımsal sulamada kullanılıyor. İstenirse diğer beldelerde de bu yapılabilir” diye konuştu.

Dalaman Çayının atık sularla kirlendikten sonra Köke, Çakır, Kelekçi, Güney, Olukbaşı, Akşar, Gölcük, Alıcı, Sandalcık ve Suçatı köylerinin kirli su ile tarımsal sulama yaptığını söyleyen Özcan, “Çaydan çıkan su ile tarlasını sulayan vatandaşın ayakları bu suya deyince kaşıntı, yara yapıyor.  Suda oksijen yok. Burada artık canlı yaşamıyor. Burada bir çevre felaketi yaşanıyor.  Acil müdahale edilmezse Menderes’ten bir farkı kalmayacak” ifadelerini kullandı.

ÜNAL: “20 YILDIR MÜCADELE VERİYORUM”
Dalaman Çayı’nın Acıpayam bölümünde artık canlı yaşamadığını söyleyen aktivist Mustafa Ünal; “Kirlilik Acıpayam’daki Kuruderede atığın döküldüğü yerden başlıyor Muğla sınırına kadar devam ediyor. Bu bölümde başka temiz suların karışması ile kirlilik biraz seyreliyor. Denizli sınırları içinde herhangi bir canlı yaşamıyor.

Sandalcık köyüne kadar durum böyle. Bu bölgede sucul yaşam bitti. Bunun sebebi aslında çok basit. Birkaç sanayi kuruluşu ile kanalizasyon atıkları kirliliğin kaynağı. Çözümü birkaç arıtma tesisi yapmak. Bununla ilgili 20 yıldır mücadele veriyorum. Sonuç alamadık” diye konuştu.

ARITMA TESİSİ YAPILDI AMA…
Diğer yandan DESKİ bölgede 2,6 kilometrelik kolektör hattı yatırımı yaptı. Çalışma ile Acıpayam’ın bir bölümünün daha atık suyu arıtma tesisine yönlendirildi. Bölgede üç yıl önce faaliyete geçen arıtma tesisinin ilçe merkezinin üçte ikilik bölümünün atıklarını arıttığı diğer yerleşim alanının henüz hatta bağlanmadığı belirtiliyor. 27,6 bin metrekare alana kurulu tesiste kirli su fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutuluyor.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.