Öncü bir köylü başlattı, dünyanın kekik merkezi oldu

Öncü bir köylü başlattı, dünyanın kekik merkezi oldu

Türkiye, Dünya’daki kekik üretiminin yüzde 95’ini gerçekleştiriyor. Türkiye’deki üretimin yüzde 90’ı ise Denizli’de yapılıyor. Kentte kekik üretiminin büyük bölümü Pamukkale ilçesinin Gözler, Güzelpınar, Kurtluca, Doğanlı, Belenardıç, Akdere ve Eymir köylerinde yetişiyor.

Güney ve Buldan ilçelerinin kente bakan yamaçları ile Bekilli ve Tavas ilçelerinde sınırlı sahalarda da üretim yapılıyor. Denizli’de yıllık yaklaşım 20 bin ton kekik üretimi gerçekleştiriliyor. Sektör yaklaşık 5 bin kişinin geçimini sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 185 bin dekar alana kekik ekilirken bunun 172 bin 461 dekarı Denizli’de yer aldı. 88 ülkeye doğrudan yıllık ortalama 60 milyon dolarlık kekik ihracatı gerçekleştiriliyor.

ÖNCÜ BİR KÖYLÜ BAŞLATTI
Denizlili üreticilerin kekik ile tanışması 90’lı yılların başlarında oldu. Gözler’de Mehmet Aksoy adlı bir öncü üretici dağdan topladığı kekik fidelerini ilk kez tarlasında denedi ve tohum üretmeyi başardı.  Bölge toprağının ürün için elverişli olduğunun görülmesi üzerine Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü bölge üreticilerine ‘Bilyalı Kekik’ tohumları temin ederek üretimin fitilini yaktı.

Üreticiler aynı dönemde ada çayı ve lavanta ile birlikte denedikleri kekik üretiminden büyük verim aldı. Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Denizli’de kekiğin hikayesi 90’lı yılların başında başladı. Üretici burada bir gelecek olduğunu görünce yoğun şekilde bu ürüne yöneldi. Öncü üreticinin denemelerinden ve enstitünün desteğinden sonra Bilyalı Kekik (İzmir Kekiği) ovada hakim ürün halini aldı” ifadelerini kullandı.

DİKİM BAŞLADI, TARLALARDA HUMMALI ÇALIŞMA VAR
Toprak yapısının kekiğe uygun olmasının ve üreticinin bilinçlenmesinin kekiğin bölgede ana ürün olmasını sağladığını kaydeden Gemici, “Pamukkale’nin bir bölgesinde özellikle iyi verim alındı. Toprağın yapısı bu ürün için çok uygun.

Adıgüzel baraj gölünün eteklerinden esen rüzgarın da etkisi ile aynı zamanda bölgedeki zengin toprak yapısının özelliği sayesinde bu ürün sıkça yetişiyor. Kaliteli, aroması yüksek bir ürün ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Temmuz ayında hasat edilen kekik için dikim dönemi de başladı. Bölge köylerinde yeni oluşturulan kekik tarlaları için köylüler hummalı bir şekilde çalışıyor. Ayrıca ara sürüm ve otla mücadele de devam ediyor. Eski tarlalarda çapalama için köylüler kalabalık gruplar halinde çalışıyor.

PAMUKKALE BELEDİYESİ TESCİLLEDİ
Kekiğin üretim merkezi olan Pamukkele’de belediye tescil başvurusu yaptı. AKP’li belediye Başkanı Avni Örki’nin başvurusu üzerine bu bölgede üretilen kekik ‘Denizli Kekiği’ adıyla tescillendi. Pamukkale Belediyesi Ocak ayında Türk Patent ve Marka Kurumuna Coğrafi İşaret Tescil başvurusunda bulunmuştu.
3 aylık askı sürecinin tamamlanmasının ardından ‘Denizli Kekiği’nin tevsili yapıldı. Örki, “Bundan sonra bu ürünün pazarlamasında Denizli adı küresel pazarda önemli bir yer edinmiş olacak. Denizli bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da adını dünyaya duyurmaya devam edecek” diye konuştu.

Cevap bırakın

Your email address will not be published.