Öztürk’ten saraya zor sorular: Çift maaş genelgeye dahil mi?

Öztürk’ten saraya zor sorular: Çift maaş genelgeye dahil mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan tasarruf tedbirleri konulu genelge İYİ Parti Denizli Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Yasin Öztürk tarafından TBMM gündemine getirildi.

Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle üç ayrı soru önergesi verdi. Toplam 14 soru yönelten Öztürk kamuoyunda sıkça tartışılan çift maaş ve kontrolsüz harcamaları ile dikkat çeken TRT’nin yanı sıra saraya kaç gazete alındığını da sordu.

SARAYA HANGİ GAZETEDEN KAÇ TANE ALIYORSUNUZ?
Genelge kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına basın yayın organlarına ilan reklam verilemeyeceğini hatırlatan Öztürk, Cumhurbaşkanlığı’nın hangi gazetelerden kaçar adet aldığını sordu. Öztürk önergesinde şu soruları yöneltti;
*  Kamu kurum ve kuruluşlarınca günlük toplamda kaç adet gazete alımı yapılmaktadır? Alınan gazeteler hangi kriterlere göre belirlenmektedir?
* Cumhurbaşkanlığı tarafından günlük olarak gazete sayısı ne kadardır? Günlük olarak alınan gazeteler hangileridir? Bu gazetelerden kaçar tane alınmaktadır?
* Son 1 yılda kamu kurum ve kuruluşlarınca basın yayın organlarına resmi ilanlar dışında verilen ilan-reklam tutarı toplam ne kadardır?
* Genelge tedbirleri uyarınca, gazete alımı kısıtlaması ve reklam-ilan kesintisi kapsamında ne kadar tasarruf elde edilmesi planlanmaktadır?”

TRT DE BU TEDBİRLERE UYACAK MI?
Öztürk ikinci önergesinde bağlı kuruluşların genelgeye uyup uymayacağını TRT örneği ile sordu.  Ayrıca 2002 yılından bu yana kaç kez tasarruf genelgesi yayınlandığı ve bu kapsamda ne kazanımlar elde edildiğini de masaya yatırdı. Kamuda kullanılan taşıtlar ve sayıları da bu soru önergesi içinde yer aldı. Bu önergede şu sorular yöneltildi;
* 2002 Kasım ayında iktidara geldiğiniz dönemden bu yana kaç defa ‘tasarruf genelgesi’ yayınlanmıştır? Defalarca yayınlanan ‘tasarruf tedbirleri’ genelgelerinden, yıllar itibariyle ne kadar ‘tasarruf’ elde edilmiştir?
* 2021/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında alınacak ‘tedbirler’ doğrultusunda ne kadar tasarruf edilmesi hedeflenmektedir?
* Kamu kurumlarında 2020 yılı itibariyle kaç adet taşıt bulunmaktadır?
* Bu taşıtların kaç adedi kiralık araç, kaç adedi kamu kurumlarının kendi demirbaşına kayıtlı araçtır?
* Kamu kurumlarında yabancı menşei araç sayısı ne kadardır?
* 2023 yılındaki taşıt sayısı, 2020 yılındaki taşıt sayısına göre yüzde 20 oranında azaltıldığında kamu hizmeti kalitesinde bir değişiklik oluşturmayacaksa, şimdiye kadar neden ihtiyaçtan yüzde 20 oranında fazla taşıt alımı yapılmıştır?
* Genelgede, “Hizmet aracı olarak edinilecek taşıtlarda baz veya standart donanımlı, binek ve ‘station wagon’ cinsi taşıtlarda 1600 cc ve altındaki motor hacimli, işletme maliyetleri düşük ve ekonomik olan taşıtlar tercih edilecektir” denilmektedir. Bu kapsamda, 1600 cc üzerinde motor hacminde kaç taşıt kamu hizmetinde kullanılmaktadır?
* Genelgede, ‘5/1/1961 tarihli ve 237 sayılı Taşıt Kanununa ekli (1) ve (2) sayılı cetvel kapsamındaki hizmetlere ve koruma altına alınanlara tahsis edilen taşıtlar dışında hiçbir makama taşıt tahsis edilmeyecektir’ denilmektedir. Bu kapsamda, ‘Koruma altına alınanlara tahsis edilen’ taşıt sayısı ne kadardır? Koruma altına alınanlar arasında can güvenliği nedeniyle koruma tahsis edilen kişi sayısı ile, siyasi faaliyetleri nedeniyle koruma aracı tahsis edilen kişi sayısı kaçtır?
* Genelgede ‘zorunlu haller dışında taşıt edinilemeyecek’ ifadesi taşıt kiralama hizmetini de kapsamakta mıdır?
* Bu genelge hükümlerinden Cumhurbaşkanlığı yanında, Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar da muaf tutulmuş mudur?
* Örneğin, TRT’de de tasarruf tedbirleri uygulanacak mıdır? Cumhurbaşkanlığına bağlı kurumlar da genelge hükümlerinden muaf tutulmuşsa gerekçesi nedir?”
* Genelgede yukarıda yer alan düzenlemeye göre; yatırım programına alınmış, projesi tamamlanmış ve onaylanmış, ihalesi yapılmış kaç proje askıya alınmıştır?
* Kamu hizmetlerinde görevlendirilmek üzere yapılan sınavlarda atama bekleyen personel adaylarının durumu ne olacaktır?
* Kamuya yeni atama yapılmayacak mıdır ve/veya ataması yapılacak personel sayısında azaltılmaya mı gidilecektir?

ÇİFT MAAŞ YİNE GÜNDEMDE
Öztürk son önergesinde ise kamuoyunda sıkça tartışılan çift maaşları bürokratların durumunu gündeme taşıdı. Bu önergede ise şu sorular yöneltildi;
* Kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu kurumlarının bağlı ve ilgili kuruluşlarında, KİT’lerde birden fazla görev alan yönetim kurulu üyelerine verilen ücretler ve diğer haklara ilişkin ödemelerde düzenlemeye gidilecek midir?
* Bahsi geçen pozisyonlarda görev yapan kişilerin aldıkları maaş ve diğer haklardan doğan Gelir Vergisi kesintilerini bağlı bulundukları kamu kuruluşları ödemeye devam edecek midir?

Cevap bırakın

Your email address will not be published.