Pamukkale’nin gizemli geçidi ‘Cehennem Kapısı’ ziyarete açıldı

Pamukkale’nin gizemli geçidi ‘Cehennem Kapısı’ ziyarete açıldı

UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’nde uzun zamandır ziyaretçilere kapalı olan Cehennem Kapısı (Plütonyum) açıldı. Yürütülen kazı ve yenileme çalışmaları nedeniyle yıllardır uzaktan seyredilebilen, corona salgını nedeniyle açılışı defalarca ertelenen alan dün hiçbir duyuru yapılmadan kilitli kapılarını açtı.

‘İLK GÜNDE 2 BİN ZİYARETÇİ’
Alana giden yolda kilitlerin kaldırıldığını gören turistler Cehennem Kapısı’nı da ziyaret etmeye başladı. Gün içinde 2 bin yerli ve yabancı turist bölgedeki seyir teraslarından antik yapıyı izledi. Yürüyüş yolundaki bilgilendirme notlarını okuyan turistler bol bol fotoğraf çekti. Sismik olarak faal bir alan üzerinde bulunan Cehennem Kapısı, yer altından su ile birlikte çıkan karbondioksit gazını da yüzeye taşıyor. Canlıların ölümüne neden olan gazların ortaya çıkardığı durum mistik bir gizem olarak kabul görüyor.

‘ZİYARETÇİLER MEMNUN’
Cehennem Kapısı’nı ilk kez ziyaret eden Fehmi Dara; “Türkiye’nin doğal ve kültürel güzelliklerini ziyaret etek için tatile çıktık. Pamukkale, Dünya’nın en güzel yerlerinden biri. Cehennem Kapısı’nı ilk kez ziyaret ettim. Hikâyesi ilginç geldi” diye konuştu. Ziyaretçilerden Rabia Çakır ise; “Gerçekten muazzam bir yer. Gelip görülmesi gereken yerlerden birisi. Cehennem Kapısı mükemmel bir yer” ifadelerini kullandı. Pek çok antik kent gezdiğini anlatan Hatice Şentürk; “Cehennem Kapısı denilince ürkütücü geliyor ama burası çok güzel bir yer” diye konuştu.

‘ZİYARETÇİ SAYISINA KATKI SAĞLAYACAK’
Venezuela’dan Türkiye’ye tatile gelen Antolia Amodio; “Kendimi şanslı hissediyorum. Öğrendiğim kadarıyla burası bugün açılmış. Pamukkale büyüleyici bir yer” diye konuştu.
Beyaz Cennet’te turistlere rehberlik ederek bölgenin kültürel ve doğal güzelliklerini anlatan Muharrem Aldıbaş misafirlerine sürekli Cehennem Kapısı’nın hikayesini anlattığını fakat yakından gösteremediğini belirterek; “Burası çok önemli bir yer. Çünkü burası kutsal bir yerdi Roma öncesinde de. Yer alt dünyasının tanrısı olan Hades’in kenti. O yüzden Hierapolis için çok özel bir anlamı var bu kapının. Uzun zaman açılmasını bekledik. Nihayet ve iyi ki açıldı. Bundan sonra çok daha fazla ziyaretçinin buraya geleceğini düşünüyorum. Hikayesini hep anlatıyorduk. Burayı gelip gerçekten var olduğunu göstermek çok belirleyici olacak” ifadelerini kullandı.

‘HADES’E KURBANLAR VERİLİYORDU’
Pagan inancına göre ‘Kutsal Alan’ olarak kabul edilen tarihi yapı yer altı Tanrısı Hades’e (Plüton) kurban verilen alan olarak biliniyor. Önünde ayinler yapılan mağarada rivayete göre Kybele rahiplerine bir şey olmazken Hades’e sundukları adaklar zehirli gazların etkisi ile ölüyor. Yer altından gelen zehirli gazlar ise üç başlı cehennem köpeği Kerberos’un nefesi kabul ediliyor. Hıristiyan inancının yaygınlaşmasının ardından girişi kapatılan alanın yanına antik Roma döneminde Apollon Tapınağı inşa edildi.
Cehennem Kapısı, Hierapolis Antik Tiyatro’nun hemen yanı başında bulunuyor. Bölge zengin tarihi kalıntılarla ilgi çekmeyi sürdürüyor.

‘PAMUKKALE’YE GİRİŞLER ARTTI’
Diğer yandan Türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken destinasyonlarından olan Pamukkale zorlu corona salgını döneminin ardından eski günlerine geri dönmeye başladı. Beyaz Cennet’te benzersiz traverten teraslar bir an bile boş kalmıyor. Turistler Pamukkale Kasabası ve Kocaçukur manzarasında termal suyun tadını çıkarırken bol bol fotoğraf çektiriyor.
Yerli turistler özellikle Antik Havuz’a ilgi gösteriyor. Yurt dışı ziyaretçiler ise antik Hierapolis Kenti kalıntıları üzerinde tarihe yolculuk yapmayı tercih ediyor.
Pamukkale yılın ilk 5 aylık verilerine göre 431 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Geçen yıl aynı dönemde sadece 127 bin kişi ağırlayan Beyaz Cennet’e sadece Mayıs ayında 190 bin ziyaretçi geldi. Mayıs verileri yılın en çok ziyaretçi yaz dönemi için turizmciye umut oldu.