Sıcaklık 1063 dereceye çıkmıştı, 5 saat sonra kontrol altına alındı

Sıcaklık 1063 dereceye çıkmıştı, 5 saat sonra kontrol altına alındı

Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Kale Mahallesi’nde tekstil kimyasalları üretiminin yapıldığı bir fabrikada bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Öğle 12:30 sıralarında başlayan yangın Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekiplerinin müdahalesi ile çıkışından 5 saat sonra kontrol altına alındı.  Madeni yağ, gres yağı ve aerosol sprey türü kimyasalların üretildiği tesisteki yangının depo bölümünde başladığı ve kısa süre içinde tüm fabrikayı sardığı öğrenildi.

Tesisin yanındaki bir tekstil fabrikasına da sıçrayan yangının bu tesiste ciddi bir hasara yol açmadan söndürüldüğü öğrenildi. Denizli Valiliği yangın söndürme çalışmaları sırasında riske karşı bölgedeki fabrikaları boşalttığını duyurdu, can kaybı ve yaralı olmadığını açıkladı.

 

‘ALEVLER 1063 DERECEYİ GÖSTERDİ’
İtfaiye ekipleri yangının ilk saatlerinde termal kameralar ile yaptıkları ölçümde alev sıcaklığının 1063 dereceye kadar çıktığını duyurdu. Yoğun ısı karşısında fabrikanın metal çatı malzemelerinin eridiği ve çöktüğü gözlendi. İtfaiye ekipleri saatler sonra kontrol altına aldıkları yangında soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Tesis içinde henüz yanmamış malzemelerden duman tüttüğü kaydedildi.
Diğer yandan yangına 11 ayrı ilçeden 21 itfaiye şubesinin müdahale ettiği öğrenildi. Toplam 42 araç ve 84 itfaiye personelinin yanı sıra büyükşehir belediyesinin diğer birimlerinden 13 tanker ve 2 iş makinesi yangına müdahale etti.