Üretimin durduğu OSB’den seslendiler: Sanayicinin zararını kim giderecek?

Üretimin durduğu OSB’den seslendiler: Sanayicinin zararını kim giderecek?

İran’ın uyguladığı doğalgaz kesintisinden kaynaklı elektrik kısıntısına gidilen Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde 185 fabrika üç gün süreyle üretimi durdurdu. Bölgedeki 30 bin işçi izne gönderildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve Denizli İl Başkanı Nuri Çavuşoğlu üretimi durduran fabrikaların sahipleri ve OSB yetkililerini ziyaret ederek bilgi aldı.

“BURADA ÜRETİM SADECE DİNİ BAYRAMLARDA DURMUŞTU”
Denizli OSB’nin kurulduğu günden bu yana dini bayramlar dışında üretimine hiç ara vermediğini söyleyen Karaca tekstil makineleri arasında yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş şekilde OSB’lerde üretim durdu. Bu OSB kurulduğu günden bu yana sadece dini bayramlarda çalışanlarını izne göndermişti. Üretimin durması sanayiciler için büyük risk. Malların süresinde teslimi konusunda sorunlar yaşayacaklar. Önemli olan bu üç günlük süre bittikten sonra yeniden böyle bir süreç yaşanır mı bunu bilmek. Bu kriz çözülmezse ne olacak. Sanayici büyük bir belirsizlik içinde” ifadelerini kullandı.

“SANAYİCİNİN ZARARINI KİM KARŞILAYACAK?”
Türkiye’nin bir yönetim krizi yaşadığını söyleyen Karaca; “Sanayicinin yaşadığı zarar giderilecek mi? Kim giderecek? Bu zararın giderilmesi için devletin bir çalışması var mı? Bu konuları sanayiciler adına Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fahrettin Dönmez’e sorduk. Bakanın vereceği cevabı hep birlikte göreceğiz. En tepesinden en aşağıya kadar bir yönetim krizi ile karşı karşıyayız. İktidarın hiçbir konuda yönetim becerisi ve basireti gösteremediği en açık şekilde ortaya çıktı” diye konuştu.

“SANALİCİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIN”
CHP olarak Ağustos ayında uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Karaca, “Bu kışın soğuk geçeceğini, enerji sorunu yaşanacağını söyledik. Uyardık ama buna rağmen tedbirler hayata geçirilmedi. Olağanüstü koşullarda bir eylem planları olmadığı, olsa bile bu planlarını hayata geçirme becerisi olmayan bir iktidar tarafından yönetildiğimiz ortaya çıktı. Bir çok yatırımcının enerji bakanlığında yenilenebilir kaynaklar için yatırım yaptığında çok ciddi sorunlar yaşadıklarını görüyoruz. Yatırımcının önündeki bürokratik engeller kalkmalı, yenilenebilir kaynaklarla enerji üretimi teşvik edilmeli, vergi teşvikleri hayata geçirilmeli. Türkiye’nin enerji sorununun çözülebileceğini biliyoruz ama bu iktidar çözemeyecek” diye konuştu.

“PARASI İLE ELEKTRİK ALAMAYAN BİR ÜLKE HALİNE GELDİK”
CHP İl Başkanı Nuri Çavuşoğlu ise “Elektrik kesintisine gerekçe olarak doğalgaz akışındaki kesintiden bahsediliyor. 21’nci yüzyılda elektrik kaynaklı fabrikaların çalışmadığı, koskoca bir OSB’nin şalterlerinin indirildiği bir süreci yaşıyoruz. Bu mağduriyetin ne kadar süreceği belli değil. Denizli’de fabrikaların tamamı şalter indirdi. Parası ile elektrik alamayan bir Türkiye haline geldik. Paramız var elektrik alamıyoruz. CHP iktidarında herkese elektrik alabilecek imkânı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.